Czy warto inwestować w złoto?

Czy warto inwestować w złoto?

Czy warto inwestować w złoto?

Ostatnie miesiące nie sprzyjają oszczędzaniu. Wprawdzie stopy procentowe wzrosły, co można zauważyć przyglądając się oprocentowaniu lokat i kont oszczędnościowych (oprocentowanie niektórych dochodzi do 1 procenta), ale inflacja oficjalnie sięga już 10%, co sprawia, że pieniędzy w portfelach mamy coraz mniej, a oszczędzanie w banku zupełnie się nie opłaca. Skoro trzymanie pieniędzy na lokatach bankowych jest nieopłacalne, pojawia się pytanie jak zadbać o swoje oszczędności? Obecnie najlepszym sposobem zatrzymania pieniędzy przy sobie jest inwestycja w nieruchomości. Niestety nie każdego na to stać, więc dla tych mniej zamożnych lepszą lokatę stanowi złoto. Zobacz, czy opłaca się inwestować w złoto?

Czy można zarobić na złocie?

Wysoka inflacja spowodowana pandemią i toczącym się konfliktem za naszą wschodnią granicą sprawia, że rosną ceny nie tylko paliwa i żywności, ale także szlachetnych kruszców. Jeśli jakiś czas temu kupiłeś złoto, to w tej chwili sprzedasz je z zyskiem. Cena złota na rynku stale rośnie, więc z pewnością nie stracisz na zakupionym kruszcu.
Jeśli zamierzasz kupić teraz złoto inwestycyjne musisz liczyć się z tym, że jego cena jest wysoka i stale rośnie, choć trudno stwierdzić jak długo trend ten będzie się utrzymywał. Kupowanie złota w celu zarobkowym może być doskonałym pomysłem, ale musisz pamiętać, że tego typu transakcje niosą ze sobą pewne ryzyko.
Jeśli natomiast chcesz zainwestować oszczędności w złoto, aby pieniądze mniej traciły na wartości, to jest to doskonały pomysł. Złoto, niezależnie od obecnych zawirowań na rynku, zawsze ma swoją wartość.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto od zawsze było uważane za kruszec, w który warto zainwestować. Światowe banki lokują swoje oszczędności w złocie, które stanowi gwarancję ich wypłacalności. Złoto to także dobra inwestycja dla każdego z nas. Zapewnia stabilność finansową i ogranicza skutki inflacji dla oszczędności. Zanim jednak kupisz za wszystkie oszczędności sztabki złota, pamiętaj, że posiadanie złota należy bardziej uznawać za sposób na przechowywanie oszczędności, niż jako sposób na zarobienie. Handel kruszcem może być opłacalny, ale wcale nie musi tak być. Zakup złota wiąże się z podobnym ryzykiem jak np. kupowanie akcji na giełdzie. Cena złota może pójść w górę lub spaść. Zawsze jednak jest ono bardziej stabilnym sposobem oszczędzania niż trzymanie pieniędzy na koncie.

Inwestowanie w złoto – korzyści

Główną korzyścią inwestowania w złoto jest ograniczenie strat związanych ze spadkiem wartości pieniądza. Obecnie (marzec 2022 roku) oprocentowanie kont oszczędnościowych lub lokat wynosi ok. 1%, natomiast inflacja to niemal 10%. Dlatego nawet pieniądze trzymane na lokacie stale tracą na wartości. Inwestowanie w złoto ten stan rzeczy ogranicza. Choć cena złota zmienia się, to nie traci ono tak szybko na wartości jak gotówka. Tym samym na pytanie „czy warto inwestować w złoto?” jest tylko jedna odpowiedź – Tak!

Gdzie kupić złoto?

Złoto inwestycyjne można kupować w różnych miejscach. Wśród nich najbardziej popularna jest Mennica Polska oraz Banki. Jednak nie są to jedyne miejsca, gdzie można kupić sztabki złota inwestycyjnego. Handlują nimi także lombardy. Jeśli nie masz wielkich kwot na zakup złota inwestycyjnego wybierz się do Lombardu i wybierz sztabkę odpowiednią do zasobności Twojego portfela. 
W obecnych czasach inflacja zjada ogromną część naszych oszczędności. Lokowanie pieniędzy na kontach i lokatach bankowych przestało być opłacalne. Znacznie lepszym pomysłem jest inwestowanie w nieruchomości lub w kruszce – w tym złoto. Zanim jednak kupisz sztabki za cały swój majątek, najpierw dowiedz się jak najwięcej o tym jak inwestować w złoto, aby nie stracić.
 

Również polecamy

Czy warto oddać biżuterię do lombardu?
Czy warto oddać biżuterię do lombardu?

Opublikowano: 2021-07-14

Jedną z najczęściej przynoszonych do Lombardów grup przedmiotów jest biżuteria. Pierścionki, bransoletki, naszyjniki czy kolczyki zawsze są wartościowe, zwłaszcza gdy są wykonane[...]

Skup złota - Co można sprzedać? I ile za to dostanę?
Skup złota - Co można sprzedać? I ile za to dostanę?

Opublikowano: 2021-06-14

Skup złota - Co można sprzedać? I ile za to dostanę? Lombard to miejsce, gdzie można zastawić, sprzedać lub kupić niemal wszystko. Jednakże jednym z najpopularniejszych towarów jest[...]

5 powodów, dla których warto korzystać z lombardu online
5 powodów, dla których warto korzystać z lombardu online

Opublikowano: 2022-02-04

5 powodów, dla których warto korzystać z lombardu online Lombardy to punkty handlowo-pożyczkowe, z których korzysta wiele osób. Są stali klienci, którzy kupują,[...]