Czym jest pożyczka pod zastaw?

Czym jest pożyczka pod zastaw?

Czym jest pożyczka pod zastaw?

Kiedy pojawiają się w domu problemy z płynnością finansową towarzyszy im też pytanie jak sobie radzić. Lista możliwości jest długa, ale nie każde rozwiązanie jest dobre. Można pożyczyć pieniądze od krewnych, albo zaciągnąć kredyt w banku. Kolejną opcją jest pożyczka pod zastaw. Czym jest pożyczka pod zastaw? Kiedy warto zdecydować się na nią? Co jeśli pożyczka nie zostanie spłacona w terminie? Przeczytaj ten wpis, a poznasz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące pożyczek pod zastaw.

Czym jest pożyczka pod zastaw?

Jest to pożyczka, której zabezpieczeniem jest zastawiony w Lombardzie przedmiot. Podczas zaciągania pożyczki spisywana jest umowa, w której określone są dokładne warunki transakcji. Prawidłowa umowa powinna zawierać:

  • Dane pożyczkodawcy;

  • Dane pożyczkobiorcy;

  • Datę zaciągnięcia pożyczki;

  • Datę spłaty zadłużenia;

  • Przedmiot lub przedmioty zastawu wraz z określeniem ich wartości;

  • Kwotę pożyczki;

  • Wysokość oprocentowania pożyczki;

  • Opłaty dodatkowe;

  • Informacja o przejęciu przedmiotu zastawu po niespłaceniu pożyczki;

  • Informacja o warunkach opóźnienia terminu spłaty pożyczki i wykupu zastawu.

Co może być przedmiotem zastawu?

Zastawić można niemal wszystko, począwszy od drobnej biżuterii przez samochód a na nieruchomości skończywszy. Jednakże, aby przedmiot został przyjęty przez pożyczkodawcę musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim pożyczkobiorca musi być właścicielem przedmiotu zastawu. Dlatego przynosząc przedmiot do Lombardu trzeba zabrać ze sobą dokument potwierdzający własność np. paragon, fakturę, kartę gwarancyjną itp. Jeśli klient nie posiada dokumentu potwierdzającego własność przedmiotu zastawu, wówczas konieczne jest spisanie oświadczenia, w którym stwierdza on, że jest jego właścicielem. To rozwiązanie jest wykorzystywane m.in. wtedy, gdy zastawiany przedmiot był prezentem, albo jest w rodzinie od lat i nikt nie myślał o przechowywaniu dokumentu zakupu.

Kolejną, ważną cechą przedmiotu zastawu jest jego wartość. Przynosząc przedmiot do Lombardu trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pracownik podczas wyceny obniży jego cenę. Kwota pod zastaw jest zawsze niższa aniżeli cena zakupu. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw trzeba o tym pamiętać.

Co jeśli pożyczka pod zastaw nie zostanie spłacona w terminie?

Umowa pożyczki pod zastaw dokładnie określa sposób oraz termin spłaty zadłużenia. Jeśli klient nie wywiąże się z zapisów umowy wówczas zastawiony przedmiot przechodzi na własność Lombardu, a ten może go wystawić na sprzedaż. Jeśli nie uda się zebrać potrzebnej do wykupu przedmiotu zastawu gotówki, wówczas warto udać się do pożyczkobiorcy i zapytać o możliwość przedłużenia umowy. Niekiedy jest to możliwe, choć trzeba zaznaczyć, że warunki wykupu mogą się zmienić. Pożyczkodawca może również odmówić przedłużenia okresu spłaty.

Czy warto pożyczać pod zastaw?

Tak, warto pożyczać pod zastaw, ponieważ taka pożyczka jest bezpiecznym wyjściem z trudnej sytuacji finansowej. Zastawiając cenny przedmiot można od ręki otrzymać potrzebną gotówkę. W przypadku, gdy pożyczka nie jest spłacona przedmiot zastawu zmienia właściciela, ale nie pojawiają się dodatkowe opłaty ani groźba spotkania z komornikiem lub windykatorem. Pożyczka pod zastaw jest też bezpieczna a jej zasady są proste i przejrzyste. Ponadto jest to rozwiązanie bardzo dyskretne, ponieważ o pożyczce wie tylko pożyczkodawca i klient.

Kiedy budżet domowy nie wytrzymuje ponadplanowych wydatków wówczas pożyczka pod zastaw jest doskonałym rozwiązaniem. Pieniądze można otrzymać od ręki. Zasady pożyczki są proste. Natomiast nieterminowa spłata zadłużenia nie zagraża odwiedzinami komornika ani windykatora.

Również polecamy

Skup złota - Co można sprzedać? I ile za to dostanę?
Skup złota - Co można sprzedać? I ile za to dostanę?

Opublikowano: 2020-05-03

Skup złota - Co można sprzedać? I ile za to dostanę? Lombard to miejsce, gdzie można zastawić, sprzedać lub kupić niemal wszystko. Jednakże jednym z najpopularniejszych towarów jest[...]

Czy warto oddać biżuterię do lombardu?
Czy warto oddać biżuterię do lombardu?

Opublikowano: 2021-04-16

Jedną z najczęściej przynoszonych do Lombardów grup przedmiotów jest biżuteria. Pierścionki, bransoletki, naszyjniki czy kolczyki zawsze są wartościowe, zwłaszcza gdy są wykonane[...]

Ile dostanę w Lombardzie za telefon?
Ile dostanę w Lombardzie za telefon?

Opublikowano: 2021-06-10

Ile dostanę w Lombardzie za telefon? Z roku na rok oferty operatorów telefonii komórkowej są coraz atrakcyjniejsze. Wraz z niewielkim abonamentem można dostać jeden, a niekiedy nawet[...]