Zamów już dziś prezent na dzień chłopaka z darmową dostawą !

Historia lombardów w Polsce - gdzie mają swoje początki?

Historia lombardów w Polsce - gdzie mają swoje początki?

Historia lombardów w Polsce - gdzie mają swoje początki?


Lombardy to jedne z wielu instytucji oferujących pożyczki. W ostatnich latach są coraz popularniejsze ze względu na proste zasady na jakich udzielane są pożyczki lombardowe. Choć w Polsce rozkwit lombardów nastąpił dopiero na początku lat 90-tych, to sama instytucja Lombardu liczy sobie kilkaset lat.


Powstanie Lombardów


Pierwsze Lombardy powstały na przełomie XIV i XV wieku we Włoszech. Pierwszych pożyczek pod zastaw udzielali lombardzcy bankierzy. Nazwa Lombard pochodzi właśnie od nich. W pierwszych latach działalności lombardów pożyczki udzielane były głównie pod zastaw cennych przedmiotów, biżuterii i kruszców.


Patron i symbol Lombardów


Wartym uwagi jest fakt obrania Świętego Mikołaja za patrona lombardów. To dzięki niemu powstał oficjalny symbol Lombardu. Są nim trzy kule. Zgodnie z legendą symbolizują one trzy worki monet, które święty podarował trzem biednym siostrom.


Lombardy w Rzeczypospolitej Obojga Narodów


Niewiele wiadomo na temat działania instytucji lombardowych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ówczesny Kościół uznawał pożyczki i lichwę za grzech, przez co Polacy nie mogli udzielać sobie pożyczek oprocentowanych. Wyłączeni z tego zakazu byli jedynie Żydzi, którzy prowadzili różnego rodzaju instytucje pożyczkowe. W tym czasie udzielano również pożyczek pod zastaw. Najczęstszymi zastawami były cenne przedmioty, ziemia, papiery wartościowe oraz kruszce.


Lombardy w Polsce międzywojennej


Pierwsze lombardy w Polsce zaczęły pojawiać się w dwudziestoleciu międzywojennym. W tym czasie nazywane były zakładami zastawniczymi. Coraz większa popularność tych instytucji sprawiła, że jej działanie zostało uregulowane prawnie przez rozporządzenie Ministra Skarbu z dn. 9 maja 1938 r. „Przepisy o prowadzeniu zakładów zastawniczych”.


Lombardy po II wojnie światowej


Po II wojnie światowej wszelka działalność związana z prywatnymi pożyczkami została zakazana. Jedynie instytucje państwowe były uprawnione do udzielania pożyczek i kredytów. Tym samym przez wiele dziesięcioleci instytucja Lombardu w polskiej przestrzeni biznesowej nie istniała.


Koniec XX i początek XXI


Pierwsze lombardy w Polsce zaczęły pojawiać się w latach 90-tych XX wieku. Na początku ich działalność była niemal nieograniczona. Z upływem lat powstawały kolejne ustawy regulujące działanie instytucji pożyczkowych, w tym również lombardów. Mimo stale zmieniających się przepisów ilość punktów lombardowych bardzo szybko rosła i nadal rośnie. W roku 2010 w Polsce było ok. 10 tys. lombardów, a 7 lat później ich liczba wzrosła do 25 tys. Z każdym rokiem powstają kolejne punkty, w których można skorzystać z szybkich pożyczek pod zastaw.


„Lombard – życie pod zastaw” – serial telewizji Puls


Przez całe dziesięciolecia Lombardy nie najlepiej kojarzyły się Polakom. Wielu uważało, że jest to ostatnia deska ratunku, kiedy brakuje pieniędzy nawet na jedzenie. W takim wypadku szło się zastawić cenne pamiątki rodzinne czy sprzęty domowe, aby zyskać kilka groszy na bułki. Lombardy kojarzone też były z usługami świadczonymi „miejscowym pijaczkom”, którzy zastawiali lub sprzedawali wszystko, co wpadło im w ręce, aby mieć kilka złotych na kolejną butelkę alkoholu. W chwili, gdy powstał serial „Lombard – życie pod zastaw” postrzeganie tej instytucji znacznie się zmieniło. Przyjaźnie nastawieni do ludzi pracownicy tej filmowej instytucji sprawili, że punkty lombardowe zyskały nową twarz. Dziś postrzegane są znacznie lepiej.


Lombardy XXI


Jeszcze do niedawna Lombardy funkcjonowały głównie w świecie realnym. Ostatnie lata bardzo silnie wpłynęły na sposób ich działania. Zamknięcie gospodarki z powodu pandemii sprawiło, że wielu właścicieli Lombardów postanowiło przenieść swoje usługi do internetu. Powstały pierwsze Lombardy działające w sieci. Choć jest ich jeszcze niewiele to z pewnością zostaną one na stałe w polskiej rzeczywistości.


 

Również polecamy

Jak sprawdzić jakość sprzętu kupowanego w lombardzie?
Jak sprawdzić jakość sprzętu kupowanego w lombardzie?

Opublikowano: 2022-06-28

Jak sprawdzić jakość sprzętu kupowanego w lombardzie?   Lombardy oferują bardzo szeroką gamę produktów. Jedne z nich są zawsze gotowe do użycia np. biżuteria i nie trzeba ich[...]

Ile dostanę za laptopa w Lombardzie?
Ile dostanę za laptopa w Lombardzie?

Opublikowano: 2021-08-14

W dzisiejszych czasach sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie bardzo szybko starzeją się. Zauważają to przede wszystkim osoby na co dzień korzystające z laptopów. Model, który był[...]

Czy warto kupić używany rower w lombardzie?
Czy warto kupić używany rower w lombardzie?

Opublikowano: 2022-04-04

Czy warto kupić używany rower w lombardzie? Za oknami coraz piękniejsza pogoda i aż chce się wyjść z domu. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu w towarzystwie bliskich i znajomych[...]