Wiosenna wyprzedaż

Jaki telefon dla seniora warto wybrać?

Jaki telefon dla seniora warto wybrać?

Jaki telefon dla seniora warto wybrać?

Obecnie żyjemy w świecie postępu technologicznego, który wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla ludzi młodych. Okazuje się, że w tym świecie technologii coraz lepiej odnajdują się także i seniorzy. Wielu z nich nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego, który pozwala im na pozostawanie w ciągłym kontakcie z bliskimi. Sami producenci telefonów komórkowych dostrzegają potrzeby tej grupy docelowej i starają się znaleźć na nie idealną odpowiedź. Wobec tego, telefony komórkowe dla seniorów stanowią mocno zróżnicowaną grupę produktów. Tak więc, jaki telefon dla seniora warto wybrać?

Klasyczny telefon dla seniora - czy to dobre rozwiązanie?

W społeczeństwie panuje przekonanie, że telefon komórkowy dla seniora powinien być modelem jak najprostszym i nie powinien posiadać zaawansowanej funkcjonalności. Okazuje się jednak, że sztampowe rozwiązania nie zawsze sprostają potrzebom współczesnych seniorów, którzy coraz śmielej wchodzą w świat technologicznych nowinek. Można więc powiedzieć, że jeśli wybieramy telefon komórkowy dla osoby starszej, warto na samym początku poznać jej potrzeby oraz możliwości. Zadajmy sobie następujące pytania:

- czy senior dobrze radzi sobie z nowymi rozwiązaniami z zakresu technologii?

- czy starsza osoba ma problemy ze wzrokiem lub słuchem?

- czy senior potrzebuje telefonu tylko po to, by rozmawiać z bliskimi czy może wykorzysta go również do innych czynności?

Im lepiej uda się nam poznać potrzeby seniora, tym większe są szanse na to, że dopasujemy do niego najlepszy telefon, z którego będzie mógł korzystać bez większych problemów.

Telefon dla seniora

Telefon komórkowy dla osoby starszej - na co zwrócić uwagę?

Wybierając telefon komórkowy dla seniora trzeba uwzględnić również pewne kwestie techniczne. Czasem prosty telefon może okazać się dość dobrym rozwiązaniem, jednak nie jest to regułą. Pamiętajmy, że telefon komórkowy dla osób w podeszłym wieku powinien posiadać solidne parametry techniczne, a także intuicyjne menu i przyciski, które znacznie ułatwią jego obsługę. Dobry telefon dla starszych użytkowników spełni ich potrzeby, a także okaże się wyjątkowo praktyczny. Wobec tego, na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze? Otóż do najważniejszych z nich można zaliczyć:

duży ekran - nie da się ukryć, że wraz z wiekiem wzrok stale się pogarsza, a co za tym idzie, senior może mieć problem z niewielką czcionką i ikonami aplikacji. Zadbajmy więc o to, by jego telefon był wyposażony w duży wyświetlacz, nawet o przekątnej 6 - 7 cali. Co więcej, warto zadbać także o jego rozdzielczość, która powinna być minimum FullHD. Czytelny wyświetlacz znacznie poprawia komfort obsługi urządzenia.

pojemna bateria - smartfon dla seniora powinien być jak najbardziej praktyczny, a co za tym idzie, częstotliwość jego ładowania powinna być ograniczona. Wybierzmy więc smartfon z wytrzymałą baterią, by senior nie musiał co chwila poszukiwać ładowarki i wolnego gniazdka elektrycznego. Wydajna bateria skutecznie ograniczy także niepotrzebny stres i pozwoli na to, by osoba starsza mogła z urządzenia wygodnie korzystać.

wygodna klawiatura - oprócz prowadzenia rozmów, seniorzy coraz chętniej decydują się także na pisanie wiadomości. Jak wiadomo, będzie im do tego potrzebny smartfon z wygodną klawiaturą. W tym momencie, jeśli kupujemy smartfon dla seniora z dotykowym ekranem, warto zwrócić uwagę na rozmiar pojawiających się na klawiaturze liter. Z kolei jeśli decydujemy się na prosty telefon dla starszej osoby, wówczas skupmy się na tym, by manualne przyciski były czytelne i przejrzyste.

intuicyjna obsługa - dobry smartfon dla seniora gwarantuje także prostą i wygodną obsługę. Najlepiej sprawdzi się telefon z intuicyjnym menu, a także wyraźnymi przyciskami nawigacji. Dzięki temu nawet senior, który nie był do tej pory zaznajomiony ze światem elektronicznych gadżetów, szybko nauczy się korzystania ze swojego sprzętu.

Telefon dla seniora może być także wyposażony w inne, dodatkowe funkcje. Być może osoba starsza będzie chciała, by jej urządzenie posiadało wydajny aparat fotograficzny lub gwarantowało długi czas rozmów? Na te aspekty również warto jest zwrócić nieco większą uwagę. W ten sposób będzie można precyzyjnie spełnić wymagania seniora i sprawić, że telefon zostanie idealnie dopasowany do jej potrzeb. Pamiętajmy jednak, że zdrowie seniora w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu, będzie mogło się stopniowo pogarszać. Z tego też powodu telefon komórkowy dla seniora powinien dawać możliwości zmiany rozmiaru czcionki - co będzie niezbędne do pisania wiadomości, a także powinien pozwalać na regulację jasności wyświetlacza. Czytelny ekran pozwoli seniorowi na wygodne użytkowanie swojego sprzętu, nawet w momencie, kiedy jego wzrok będzie powoli odmawiał posłuszeństwa.

Telefon dla seniora z problemami zdrowotnymi - jaki model wybrać?

Wraz z upływającym czasem senior może zmagać się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Pogarsza się nie tylko wzrok i słuch, ale dochodzą do tego także problemy z pamięcią czy nawet zaburzenia koordynacji ruchowej. W tym wypadku wybór odpowiedniego telefonu staje się jeszcze ważniejszy. W niektórych przypadkach, będzie on mógł samodzielnie zadzwonić po pomoc i szybko skontaktować się również z bliskimi. Telefon dla seniora, który choruje powinien posiadać kilka dodatkowych funkcji, a także wyróżniać się solidnością. Jednak na jakie parametry w tym wypadku musimy zwrócić uwagę? Otóż:

przyciski SOS - telefon dla seniora z problemami zdrowotnymi powinien być wyposażony w funkcjonalne przyciski SOS. Dzięki niej będą oni mogli w kilka sekund skontaktować się z numerem alarmowym. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, w momencie kiedy osoba starsza jest samotna i mieszka daleko od bliskich. Przyciski SOS pozwalają również na zaczerpnięcie "głębszego oddechu" rodzinie, która nie musi się obawiać, że pod ich nieobecność może wydarzyć się coś złego. Przycisk SOS jest wygodny w użyciu, a osoba starsza nie będzie miała problemów z jego lokalizacją.

tryb głośnomówiący - to również świetne rozwiązanie, szczególnie dla seniorów, którym narząd słuchu odmawia posłuszeństwa. Dzięki niemu nie będą oni musieli cały czas trzymać telefon przy uchu, a wbudowane głośniki pozwolą na dokładne zrozumienie tego, co bliscy mają im do powiedzenia. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób starszych z aparatami słuchowymi.

solidna obudowa - w momencie kiedy senior boryka się z zaburzeniami koordynacji ruchowej i np. trzęsą mu się ręce, wówczas wzrasta ryzyko tego, że telefon wypadnie i może zostać poważnie uszkodzony. Obudowa wykonana z trwałych materiałów znacznie takie ryzyko minimalizuje.

W tym wypadku, oprócz przycisku SOS i trybu głośnomówiącego, warto zadbać o to, by telefon dla seniora również posiadał baterię o dużej pojemności oraz dysponował czytelnym ekranem. Takie telefony komórkowe z pewnością nie będą wymagały wiele nauki od seniorów i zagwarantują im znacznie większe poczucie bezpieczeństwa.

Przycisk S.O.S w telefonie

Najlepszy telefon dla seniora - rozwiązanie klasyczne czy smartfon?

Wiadomo już, na jakie parametry warto zwrócić uwagę wybierając telefon dla seniora. Jednak na rynku znajdziemy rozwiązania klasyczne, ale także i smartfony, które są o wiele bardziej funkcjonalne i nowoczesne. Może się więc pojawić pytanie, które urządzenie dla osoby starszej faktycznie warto wybrać? Otóż zarówno telefon jak i smartfon mają swoje wady i zalety, jednak ostateczny wybór powinien być uzależniony od tego, jak senior radzi sobie z technologią i jakie są jego indywidualne potrzeby.

Klasyczny telefon dla seniora - czy warto się na niego zdecydować?

Dobry telefon dla seniora ma być prosty w obsłudze i klasyczne modele z pewnością są w stanie to zagwarantować. Takie telefony komórkowe posiadają manualną klawiaturę, przycisk SOS oraz aparat tylny. Modele projektowane dla starszej osoby wyposażone są w duże i czytelne przyciski, a także mają wzmocnioną konstrukcję. Można nawet znaleźć telefony komórkowe odporne na wstrząsy, wilgoć oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Choć klasyczne telefony posiadają kolorowy ekran, to jednak jego rozdzielczość - w porównaniu do smartfonów - może być mocno wątpliwa. Warto również zauważyć, że prosty telefon dla seniora zwykle ma pojemną baterię, a ograniczona ilość dostępnych aplikacji znacznie przedłuża jej żywotność. Niemniej jednak nie dla każdej, starszej osoby będzie to "idealny telefon". W momencie kiedy nasz senior ceni sobie nieco bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, klasyczne modele mogą nie spełnić jego potrzeb i oczekiwań.

 

Smartfon dla starszej osoby - czy będzie lepszym rozwiązaniem?

Smartfony będą dobrym rozwiązaniem dla seniorów "technologicznych", którzy chcą np. aktywnie korzystać z Internetu. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ich obsługa może być nieco bardziej skomplikowana - dostępne aplikacje i dotykowy wyświetlacz będą wymagały od seniora większej uwagi i zaangażowania. Niemniej jednak taki telefon dla seniora ma wiele zalet, a do największych z nich można zaliczyć:

przycisk SOS - smartfony również są w nie wyposażone, a co więcej, połączenia alarmowe można wykonywać także za pomocą sterowania głosowego;

większa pojemność pamięci - ten aspekt docenią sobie seniorzy, którzy przechowują na swoim telefonie zdjęcia czy korzystają z dużej ilości aplikacji.

większy ekran - obecne, zaawansowane telefony komórkowe dla seniorów posiadają duże i czytelne wyświetlacze, które poprawiają komfort ich użytkowania.

lepszy aparat z tyłu obudowy - smartfony zwykle posiadają wydajniejsze aparaty tylne, a dodatkowo wyposażone są również w przednią kamerę. Może się to przydać np. do prowadzenia rozmów video z bliskimi.

Smartfony jednak nie są pozbawione drobnych mankamentów. Wiele z nich nie jest wyposażonych w dodatkowy czytnik kart pamięci - co dla niektórych seniorów może mieć znaczenie, a także mogą mieć problemy z wytrzymałością baterii. Nie da się bowiem ukryć, że nawet w momencie, kiedy wybierzemy model, którego pojemność baterii będzie imponująca, to jednak liczne aplikacje i mocniejszy wyświetlacz szybciej doprowadzą do rozładowania akumulatora.

Babcia ze smartfonem

Jaki telefon spełni oczekiwania starszej osoby?

Przedstawione wady i zalety telefonów i smartfonów, a także kluczowe parametry techniczne powinny znacznie ułatwić nam podjęcie decyzji odnośnie tego, jaki telefon komórkowy dla seniora będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie zapominajmy jednak o tym, że to nie my będziemy korzystać z danego sprzętu, więc często funkcje, które są dla nas niezbędne, okażą się całkowicie bezużyteczne dla starszej osoby. Wydawać by się mogło, że kluczem do sukcesu jest wytrzymała bateria, długi czas rozmów, przycisk SOS oraz przejrzysty wyświetlacz. Jednocześnie warto kupno sprzętu skonsultować z jego przyszłym użytkownikiem i poznać dokładnie jego potrzeby. Senior może bowiem potrzebować telefonu do różnych zastosowań i liczyć na jego praktyczność. Uwzględniając jego oczekiwania, powinniśmy bez większych problemów wybrać idealny telefon dla seniora.

Również polecamy

Ile kosztuje srebro w lombardzie?
Ile kosztuje srebro w lombardzie?

Opublikowano: 2021-11-23

Ile kosztuje srebro w lombardzie – co musisz wiedzieć? Lombard to bardzo specyficzny punkt handlowy. Można tutaj kupić i sprzedać produkty z bardzo różnych dziedzin. Są tutaj narzędzia,[...]

Ile dostanę za laptopa w Lombardzie?
Ile dostanę za laptopa w Lombardzie?

Opublikowano: 2021-08-14

W dzisiejszych czasach sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie bardzo szybko starzeją się. Zauważają to przede wszystkim osoby na co dzień korzystające z laptopów. Model, który był[...]

Kuchenne gadżety, sprzęty, przybory - nowoczesne akcesoria do kuchni, które musisz mieć!
Kuchenne gadżety, sprzęty, przybory - nowoczesne akcesoria do kuchni, które musisz mieć!

Opublikowano: 2023-04-18

Kuchenne gadżety, sprzęty, przybory - nowoczesne akcesoria do kuchni, które musisz mieć! Kuchnia dla większości z nas jest miejscem absolutnie wyjątkowym. To właśnie tam przygotowujemy[...]